PinkHouse Acoustics

...hlavně v klidu


Rady a tipy

Obecně o akustice interiérů
V každé místosti se zvuk rozléhá trochu jinak. Všimnout si toho lze již při běžné konverzaci. Někdy se zvuk nese a doznívá dlouho, například v gotické katedrále. Jindy je dozvuk velmi krátký, třeba sále kina anebo v typické ložnici. Je to dáno jednak architekturou samotnou, ale také na akustiku mají vliv všechny předměty uvnitř daného prostoru.
↑ zpět nahoru ↑
Proč řešit akustiku
Aby daný interiér plnil svou funkci co nejlépe, je mimo jiné zapotřebí takzvaná akustická pohoda. V nejlepším případě je to zohledněno již při návrhu a stavbě budov, případně u nějaké rekonstrukce. Avšak v dnešní době je bohužel akustika velmi podceňována a výsledkem je, že lidé tráví čas v nevyhovujícím prostředí, což může vést naříklad až častější psychické i fyzické únavě, bolestem hlavy či dokonce zdravotním problémům. Akustická pohoda není přebytečným luxusem, ovlivňuje mimo jiné efektivitu práce, požitek z volnočasových aktivit i kvalitu odpočinku. Bohužel mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, co je zdrojem jejich nepohodlí. Někteří si to sice uvědomí, ale jen pokrčí rameny a přijmou to jako fakt, se kterým se nedá nic dělat. Část lidí dokonce ví, že akustiku interiéru je možno vylepšit, ale obávají se nepřimeřených nákladů anebo nepřijatelného vzhledu. Ale obavy nejsou na místě - řešením je PinkHouse Acoustics.
↑ zpět nahoru ↑
Jak poznám dobrou a špatnou akutiku
Každý prostor má svá pravidla, jsou na to dokonce tabulky i různá doporučení. Avšak i laik je schopen poznat, jestli je mu v daném prostoru příjemně, či nikoliv. Nejsnazší zkouškou je bežná konverzace. Je všemu dobře rozumět? Nemusíme na sebe vzájemně křičet či žádat o opakování? V praxi však často stejný prostor sdílí skupiny lidí. Představme si pár modelových situací.
Obývací pokoj, v televizi večerní zprávy, rodiče chystají večeři, konverzují, a děti, jako děti, prostě řádí. Najednou je prostor plný hluku. Televizor zesilujeme, avšak sami mluvíme čím dál hlasitěji. Srozumitelnost není lepší, jen více namáháme hlasivky a brzy nás začíná bolet hlava.
Anebo jiný příklad:
Open space kancelář, na každém pracovišti počítač a telefon. Klávesnice i ventilátory v počítačích jsou hlučné samy o sobě, do toho je potřeba telefonovat s klienty. U vedlejšího stolu probíhá pracovní porada, v rohu hraje rádio a z kuchyňky je slyšet kávovar. Takové prostředí efektivitě práce rozhodně neprospívá.
Můžeme pokračovat: školní třída, restaurace, tělocvična, ... Jistě každý má nějakou negativní zkušenost s akusticky nepříjemným prostorem. Stačí se na chvíli zastavit a zamyslet. Může to být lepší.
↑ zpět nahoru ↑
Co má jaký vliv na akustiku
Nejlépe se vysvětluje na příkladu.
Představme si prázdnou místnost. Každý již jistě zažil malování nebo stěhování. Každé slovo, každý krok či zaklepání v prostoru doznívá velmi dlouho, navíc dost protivným, jedovatým způsobem. Konverzece je možná, pouze pokud stojíte v klidu tváří v tvář. Obvykle padně věta: "Až se to zabydlí, až sem dáme nábytek, bude to lepší."
Bude. Ale proč? Každý předmět nejakým způsobem ovlivňuje šíření zvuku. Začali jsme u prázdné místnosti - velké a souvislé plochy stěn, oken, podlahy i stropu zvuk velmi dobře odrážejí. Dokud v místnosti není nábytek, nic nebrání opakovaným odrazům. Až doneseme skříně, knihovnikču, obývací stěnu, atd - zvuk se bude chovat jinak. Pořád se odráží, doznívá dlouho, ale je to již mnohem příjemnější. Větší počet menších ploch roztříštil zvukové vlny. Pak přijde na řadu postel či čalouněná sedací souprava. A už se začínáme cítit jako doma, protože čalouněný nábytek zvuk celkem efektivně pohlcujě. Pár obrazů na zeď, závěsy na okna a koberec na podlahu vedou k dalšímu zlepšení.
Avšak i stavebních prvků je více druhů - třeba ve staré, dřevěné chalupě v horách je akustika mnohem příjemnější, než moderním betonovém domě.
↑ zpět nahoru ↑
A co moderní interiér?
Dáváte přednost plovoucí podlaze před kobercem? Líbí se Vám velká, francouzská okna? Velký, otevřený prostor a minimum nábytku? A to vše v moderním, novém domě, kde stěny a stropy jsou ideálně rovné a hladké? Někteří již možná tuší, zde je potenciální zdroj problémů. Avšak naším cílem je Vaše spokojenost a i s takobou situací si umíme poradit. Díky studiu vlastností materiálů a inovatovním konstrukčním postupům si dokážeme poradit prakticky s každou situací.
↑ zpět nahoru ↑